Eigene Aufführungen


Kim Geldi?

KIM GELDI? - Wer ist es?

Komödie von Zeynep Yıldız

 

Eine an alte Traditionen festhaltende Mutter und ein über alle Maße an die Mutter gebundener Sohn – und da ist noch Ipek, eine Deutsch-Türkin, aufgewachsen in Berlin. Ausgerechnet an ihrem Hochzeitstag nehmen unerwartete Wendungen und Intrigen, die ihr Geheimnis zu enthüllen drohen ihren eigenen Verlauf, der aus der Kontrolle zu geraten scheint. Innerhalb der Geschehnisse ist kein Schuldiger zu verzeichnen, außerhalb auch nicht, wen aber trifft die Schuld? Noch neun Stunden bis zur Hochzeit - schaffen sie es gemeinsam, ihr Geheimnis zu verbergen, bis die Hochzeit vollzogen ist?

 

Geleneklerine sıkı sıkıya bağlı bir anne ile ona gönülden bağlı olan oğlu Deniz ve Berlin’de uzun yıllar yaşamış Avrupa kültürüyle yetişmiş olan sevgilisi İpek düğün günlerinde kendilerini entrika cümbüşünün ortasında bulurlar. Annenin bilmemesi gereken gerçekleri kim yalanlayabilir nikaha kadar? Peki ya anne bu gerçekleri öğrenirse ne olur? Dokuz saat sonra kıyılması planlanan nikah kıyılır mı dersiniz? Kıyılır mı bu gençlere? Birbirini izleyen tesadüfler zinciri arasında cereyan eden enteresan bir aşk hikayesi. Dışarda bir suçlu yok, içerde de yok! Öyleyse suçlu kim?


Üstü Kalsın

Lara ist eine erfolgreiche Drehbuchautorin. Sie teilt sich eine Wohnung mit Çinar. Beide lieben sich seit langer Zeit, schrecken aber nicht davor zurück, sich für ihre Einstellungen und Ideale in die Haare zu kriegen. Nach einem Streit packt Lara ihre Koffer. Da erhält sie einen Anruf und erfährt von einem gerade stattfindenden Putsch. Es wurde eine landesweite Ausgangssperre verhängt und sie ist gezwungen zu Hause zu bleiben.

Nebenan wohnt das Ehepaar Kâmil und seine Frau Nevin. Nach dem Putschversuch im Jahr 1980 waren sie nach Deutschland geflüchtet, doch ihre letzten Tage wollen sie in ihrem Heimatland verbringen. Nun, 37 Jahre später, müssen sie erneut solch eine dunkle Nacht erleben. Ganz unerwartet wird diese Finsternis durch den Besuch bei den bis dahin unbekannten Nachbarn, Lara und Çinar, erhellt.

 

Lara başarılı bir senarist-yazardır. Uzun süredir aşk yaşadığı Çınar ile aynı evi paylaşmaktadır. Lara bu ilişkinin nereye varacağını bilmek isterken her fırsatta ezber bozan Çınar ile ilişkileri yeni bir boyut kazanmaya başlar. İkisi de fikir ve idealleri için kavga etmekten çekinmeden yüzleşirler. Lara evi terk etmek için hazırlandığında gelen bir telefonla ülkeye darbe girişiminde bulunulduğunu öğrenir. Lara sokağa çıkma yasağı dolayısıyla evde kalacaktır. 1980 darbesinde çeşitli sebeplerden ötürü ülkesini terk etmek zorunda kalan ve Almanya’da işçi olarak hayatına devam eden ancak yaşadığı sağlık sorunları sebebiyle son günlerini doğduğu topraklarda geçirmek için ülkesine dönen Kamil ve eşi Nevin’i otuzdört yıl sonra karşılayan bu karanlık gece de hiç tanımadıkları komşuları Lara ve Çınar’ı ziyaretleri ile yaptıkları derin sohbet herkesi aydınlatır.


Fanus

Es gibt Wunden im Leben, die schnell heilen und solche, die größer und schlimmer werden, je mehr man sie schließen möchte. »Fanus - die Glasglocke« ist die Geschichte der Sehnsucht, des Kummers und des Leidens, vor allem aber ist es eine Geschichte um die Konfrontierung mit den eigenen Problemen und inneren Widersprüchen.  

 

Bazı yaralar vardır hemen kapanır, ama bazı yaralar vardır ki kapatmaya çalıştıkça yeniden yeniden yeniden açılır. İnsanoğlu nasıl büyük bir kahraman olurdu, kendi iç savaşından galip çıkabilse. Bir özlem, bir yara, bir yüzleşmenin öyküsüdür fanus, Murat küçüklüğünde yaşadığı şevkatsızlığı onarabilmek için kendine bir yöntem bulmuştur, babasından görmediği o ilgisiz tutumu, kendi oğluna göstermeyecektir. Ama hayat acımasızlığını başka yerden murat’ın önüne sürmüştür.Murat ise “adı ne olursa olsun yaşamaya mecburusun” diyerek bu soruna kendince bir çözüm oluşturmuş ve kendi dünyasında mutlu olmayı yakalamaya ramak kalmıştır, ta ki Ali gelinceye kadar…İç çelişkiler, toplumsal yozlaşma, var olma savaşı ve en önemlisi “insanoğlunun kendi içindeki akıl almaz devinimini “ anlatır Fanus.


Konuşan Hindi

Die trickreichen Truthähne eines habgierigen Bauern tüfteln einen tollkühnen Plan aus um zu Silvester nicht auf der Speiseplatte hungriger Kunden zu landen. Das kindgerechte dargestellte Stück wird mit Musik und Tänzen begleitet.

 

Oyun Hindilerin, yılbaşı öncesi satılıp fırına girmemek ve hindi dolması olmamak için çiftlik sahibine karşı yaptıkları mücadeleyi çocuk diliyle, müzik ve dans eşliğinde anlatılıyor.


Biri bizi dikizliyor

Aus Geldnot verkauft sich eine Familie an einen kommerziellen Fernsehsender. In allen Zimmern des Hauses werden Kameras installiert und dann beginnt die Big Brother-Hölle. Vier Wochen lang fetzen sich alle miteinander. Einer nach dem anderen „fliegt raus“. Wird die Familie das aushalten? Eine turbulente Komödie über falsche Hoffnungen, verkorkste Beziehungen und geplatzte Träume mit einem überraschenden Ende.

 

"Annenin ve çocukların cep telefon faturaları ve kredi kartlarının ödenmesi gereken asgari tutarları arasında meydan muharebesi veren baba, ekonomik çözüm olarak, özel hayatlarını bir televizyon kanalına satmaya karar veriyor. Aile bireyleri önce buna karşı çıksalar da, sonunda 1 milyon kazanmak uğruna razı oluyorlar. Televizyon yönetmeni eve geliyor ve aileyi beğeniyor. Eve kameralar döşeniyor ve başlıyor `BİRİ BİZİ DİKİZLİYOR`, reklamlardan hemen sonra…Az sonra..."


Hayrola Kayrola


Dünyanin ortasında bir yer

Dünyanın Ortasında Bir, Özen Yula'nın pek çok yerde ilgi görmüş oyunu olup, erkeklerin koşullarını belirlediği bir dünyada sıkışmış kadınların öykülerini konu ediniyor. Oyun, törelerin, söylencelerin, toprağa dayalı gücün egemen olduğu yörelerin öyküsünü kadınların yaşadıkları üzerinden anlatıyor ve bireylerin ilişkilerindeki öç kavramına dayalı çatışmaları sunuyor.


Pardon Yani

Doğudan batıya, kuzeyden güneye Türk toplumunun her kesiminde sıkça yaşanan, bu yüzden de benimsenmeye yüz tutan çeşitli "yanlışlar" sergileniyor. Birbirinden keyifli bölümlerden oluşan iki perdelik bu komedide, güldürü tekniğiyle toplumun her kesiminde yaşanan yanlışlara eleştiri getiriliyor. Oyundaki epizotlarda, Anadolu'da yaşayan Türk kadının ve Türk erkeğinin portresi çizilirken, iki karşı cinsin arasındaki kıskançlığın nasıl bir travmaya dönüşebileceği anlatılıyor. Ayrıca yine oyunda çeşitli televizyon programları alaya alınıyor ve arabulucuğu kendine iş edinen kişiler hicvediliyor.


Haneler

Haneler, sekiz bölümden oluşan müzikal bir komedi. Sekiz ayrı hanede gecen güncel olaylardan oluşan akıcı, komik bir güldürü. Türkiye'de uzun yıllar sahnelenen ve hayatın küçük ayrıntılarına gizlenmiş, adından da anlaşılacağı gibi sonu "hane" ile biten yerlerde gecen bu oyunda; Eczane, Pastane, Hastane, Meyhane, Doğumhane, Yatakhane, Şişhane, Karakol, bölümleri ile izleyiciye keyifli anlar yaşatmayı ve unutulmuş gülüşleri geri getirmeyi amaçlayan bir oyun.


Dün Komik birşey oldu

Ataman, içimizden biri, en yakın kız arkadaşımız, ya da ailemizin bir bireyi. Biraz yaşı geçmiş, evlenmeye ya fırsat ya da uygun bir aday bulamamış, içten bir genç kız... Arkadaşı Nil ve esi Ataman'ın hayatına çok büyük macera ve heyecan getirecek... Eve, şans eseri gelen bir Muslukçunun Ataman'ın zoraki eşi oluşu ile gelişen kahkaha dolu komedi.


Töre

Oyun 1900’lü yılların başında Erzurum çevresinde geçmektedir. Kan davası yüzünden ailelerde erkek çocuk yetişemez olmuştur. Yetişebilen erkeklerde töre adı altında vurularak öldürülmüş ve öldürülecektir. Oyunun baş karakterlerinden Kara Hasan kanlısının köye indiğini duyunca ev halkı ile silahlanıp yola dökülürler. Evde sadece gözleri görmeyen bir nine, 15-16 yaşında bir çocuk (Zühre), bir bebek ve annesi kalmıştır. Yola dökülen ev halkı bir müddet ortada görünmezken ailenin kanlısı kişi (Mustafa) içeri girer ve buraya sığındığını söyler. Töreye göre eve sığınan birisi kim olursa olsun misafir olarak kabul edilecektir. Aksi taktirde yine töre bozulmuş olacaktır.